סוגי פרופילים לחלונות בלגיים מברזל (חלון בלגי)

סוגי פרופילים לחלונות בלגיים מברזל

פרופיל בלגי הוא למעשה פרופיל ברזל ממנו ניתן לבנות חלון. הפרופילים פותחו באנגליה, אך היו מפעלי ברזל שייצרו את הפרופילים המיוחדים גם בבלגיה, ומכאן השם פרופיל בלגי. 

בשנות ה-70 של המאה ה-20 נכנס האלומיניום לתחום החלונות והוזיל משמעותית את עלויות הייצור. האלומיניום קל יותר, ואינו רגיש לחלודה, ולכן תפס את הבכורה בשוק החלונות. החסרון המשמעותי של האלומיניום בהשוואה לברזל הוא חוזקו, ולכן נידרשים פרופילים עבים יותר לתמוך במסת הזכוכית. 

תודות ליכולת לייצר מסגרות דקיקות מברזל, שייתמכו חלונות בכל גודל, ותודות לגמישות ההנדסית והעיצובית – חלונות ברזל הם הבחירה המועדפת על ידי אדריכלים ומעצבים. תעשיית האלומניום אמנם ניסתה לחקות את המראה המינימליסטי של הברזל העיצובים הקלאסיים (מרובי החלוקות)  של חלונות הברזל – אך התוצאה אינה מתקרבת למקור. החלונות מאלומינים בעיצוב “בלגי” מגושמים ולא “אלגנטיים” – הן בשל עובי הפרופילים, והן בשל שיטת הצמדת הזכוכית לפרופיל הדורשת הוספת גומיות, שמכבידות על המראה הנקי והמינימליסטי של החלון.

מימין: ויטרינה בעיצוב קלאסי עם חלוקה לריבועים. משמאל: חלונות בעיצוב נקי ומודרני

סוגי פרופיל בלגי

העיקרונות על פיהם פותחו הפרופילים לחלונות ברזל הם:

1. לאפשר סגירה ופתיחה של כנף על מסגרת באמצעות צירים.

2. לאפשר הצמדת זכוכית למסגרת החלון (כנף או קבוע).

3. בשנים האחרונות הוספו לפרופילים של החלונות הנפתחים חריצים שמאפשרים הצמדת גומי לאיטום משופר. תובל היתה שותפה של המפעל השוייצרי מונטנשטאל בפיתוח של הפרופיל הגומי עם איטום גומי כפול.

הפרופילים נחלקים למשפחות, כאשר בכל משפחה תוכננו פרופילים בעלי צורה שונה בהתאם לייעודם במוצר הסופי – פרופילים לחלונות קבועים, פרופילים להתקנת החלון על משקוף עיוור, פרופילים להתקנת החלון ללא משקופים סמויים, ןועוד.

להלן סקירה של משפחות הפרופילים הנפוצות. היתרון של תובל, הוא הגמישות לבחור במשפחה המתאימה ביותר – בהאתם למאייפני הפתח, הדרישות הטכניות והטעם העיצובי.

 

W-500: פרופיל צר עם חריץ לגומיות איטום

פרופיל זה הוא הסטנדרטי והנפוץ כיום. תובל היתה שותפה מובילה בפיתוחו. הפרופיל מבוסס על הפרופיל הוותיק והקלאסי W32, בתוספת חריצים להדבקת פסי איטום. מומלץ לבדוק שיצרן החלונות מוסיף אטמי גומי בשני הפרופילים – כפי יעודו של הפרופיל, ולא מסתפק רק בפס גומי אחד. הדבקה חלקית – של אטם גומי רק מצידו הפנימי של החלון, תיצור מרווח בין הכנף למשקוף, ותמנע איטום מיטבי.

משפחת פרופילים זאת מתאימה במיוחד לייצור חלונות – תודות למראה הדק והמינימליסטי של הפרופיל..

משפחת W500 - פרופיל צר עם הכנה להדבקת אטמי גומי. מתאים לחלונות

W-600: פרופיל מעובה עם חריץ לגומיות איטום

פרופיל W-600 או W-500FR דומה מאד במראהו לפרופיל הסטנדרטי W-500. יתרונו הוא בחוזקו המוגבר – תודות לעובי דופן עבה יותר, ועומקו.

הפרופיל יקר יותר בהשוואה לפרופיל הסטנדרטי, ולכן לא כל היצרנים משתמשים בו. היתרון המשמעותי שלו הוא בייצור ויטרינות גדולות – תודות לחוזקו.
עומק הפרופיל הגדול יותר מאפשר לשלב בו זכוכית בידודית (כפולה עם אוויר), שמשפרת את הביצועים התרמיים של החלון. 

וודאו שיצרן החלונות שלכם משתמש בפרופיל זה עבור המפתחים הגדולים (כנפיים מעל 2 מטר).

פרופיל W-500FR. מתאים לייצור דלתות וכנפיים גדולות.

W-20: פרופיל גדול עם חריץ לגומי

פרופיל W-20 פותח לפני יותר מ-100 שנים ונחשב לפרופיל הקלאסי של חלונות ברזל. ניתן לראות אותו בכל רחבי אירופה, והחוף המזרחי בארה”ב (מושבות ניו-אינגלנד) – במבנים ישנים וקלאסיים. 

כיום משתמשים בפרופיל לצורך בניית דלתות חזקות במיוחד, או כאשר רוצים לשמר את המראה הקלאסי של חלונות הברזל המקורים.

יתרון נוסף של הפרופיל הוא באפשרות לשלב בו זכוכית בידודית עבה במיוחדת. תודות לכך השימוש בפרופיל זה פופולרי במיוחד במדינות החוף המזרחי בארה”ב – שם נדרשים חולנות בעלי ביצועים תרמים טובים. (חורף קר).

תובל מינימל ייצור חלונות בלגיים 

פרופיל W-20 הקלאסי עם זכוכית בידודית כפולה. פרופיל חזק מאד, בעל חזות עבה יותר.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp