תריס גלילה או צלון חיצוני חשמלי? יתרונות, חסרונות ואיזה פתרון מתאים לבית?

הצללה חיצונית – יעילות אנרגטית, שמירה על הפרטיות, ואלמנט מחשיך

גם תריס וגם צלון מותקנים בצד החיצוני של החלון. בכך הם חוסמים יותר מ-80% מקרינת החום של השמש. וילונות שמותקנים בצד הפנימי של החלון מאפשרים לקרינת החום לחזור אל חלל החדש וכולאים אותה. לכן הם אינם יעילים אנרגטית, ומשמשים רק עבור האפלה, או כאלמנט עיצובי. החיסרון המשמעותי ביותר של תריס הגלילה בהקשר זה טמון במבנה שלו, שאינו מאפשר שליטה טובה בכמות האור שנכנסת לחלל החדר והוא למעשה חוסם את שקיפות הפתח. לכן הנטייה היא להשתמש בתריס רק כאלמנט מחשיך, או כאלמנט שסוגר את הפתח. מאחר ורוב שעות היממה התריס במצב מורם לחלוטין – יעילותו האנרגטית נמוכה.

 

יתרונות וחסרונות תריס גלילה

תריסי הגלילה המיוצרים בארץ אמינים מבחינה תפעולית. הפיתוח שנקרא “שלב-אור” מאפשר יצירת חריצים גדולים יותר בין השלבים, שמחדירים יותר אור אל חלל החדר. היתרונות המשמעותיים של תריס הגלילה הם ביכולתו להחשיך לחלוטין את הפתח, ובחוסנו. יחד עם זאת חשוב לציין שהתריס אינו יכול לשמש כמגן על הפתח כנגד פריצה. לפורצים מיומנים קל יחסית להרימו, או להיכנס תחתיו. כך היתרון המשמעותי של התריס בהקשר זה הוא תחושת ההגנה שהוא מספק.

החסרונות המשמעותיים של תריס הגלילה נוגעים לאיכות ההצללה, וחסימת הנוף הנשקף מהפתח. התריס אינו מאפשר שליטה טובה כמות האור שנכנסת לחלל החדר והוא למעשה חוסם את שקיפות הפתח. לכן הנטייה היא להשתמש בתריס רק כאלמנט מחשיך, או כאלמנט שסוגר את הפתח. מאחר ורוב שעות היממה התריס במצב מורם לחלוטין – יעילותו האנרגטית נמוכה.

חסרון נוסף של התריס טמון בצורך להכין עבורו פתח שירות. כמו כן ההכנה הנדרשת עבור ארגז איסוף סמוי, יקרה יחסית.

חסרון נוסף של תריס גלילה שאינו מחמיא לחלונות המעוצבים. מצידו החיצוני הוא מסתיר לחלוטין את החלון, ובמבט מתוך הבית הוא חוסם לחלוטין את הנוף ומשאיר חריצים שאינם מפזרים את האור בצורה נעימה.

IMG_0320
תריס הגלילה מאפשר החשכת החדר ומקנה תחושת ביטחון

יתרונות וחסרונות צלון חיצוני חשמלי

הצלון החיצוני הינו מוצר שפותח באירופה (שוויץ, גרמניה, הולנד). קיימים יצרנים מקומיים, אבל מבחר הדגמים שהם מציעים קטן יותר, וכך גם “בשלות” המוצרים – שייצורם בארץ החל לפני מספר שנים בלבד. היתרונות המשמעותיים של הצלון טמונים באיכות ההצללה שלו, ובמראה המעוצב שמשתלב באופן הרמוני עם חלונות מסגנונות שונים.

הצלון מאפשר שליטה מדויקת על דרגת ההצללה הרצויה ומאפשר חדירה של אור טבעי אל חלל החדר, גם כשהוא במצב פרוס מטה. הצלון אינו חוסם את הנוף הנשקף מהפתח, והמראה המעוצב שלו משדרג את חזות המבנה מבחוץ.

אופן ההתקנה – מבנה חכם שלא מצריך להכין פתח שירות לצלון ועלויות ההכנה לאיסוף סמוי נמוכות בהשוואה לתריס גלילה. כאשר מדובר במבנה קיים, ללא הכנות לאיסוף סמוי, ארגז הצלון קטן יותר בהשוואה לתריס גלילה, ומאפשר גמישות התקנה, והתאמה טובה יותר למבנה.

החסרון המשמעותי ביותר של הצלון הוא ביכולות ההחשכה שלו. הצלון אינו אוטם לחלוטין את הפתח, ואור חודר מהרווחים שבין השלבים. קיימים דגמי צלונים שמאפשרים סגירה טובה יותר של שלבי הצלון, אולם גם בדגמים אלה ההחשכה אינה מוחלטת כמו בתריס גלילה.

חסרון נוסף בהשוואה לתריס גלילה היא חוסנו של הצלון. הוא אינו מעניק את “תחושת” ההגנה שמעניק התריס, ובמפתחים רחבים מאד הוא פגיע יותר לרוחות חזקות.

SHWORTS_035
הצלון החיצוני מאפשר שליטה מדויקת על דרגת ההצללה ואינו חוסם את הנוף הנשקף מהפתח

שורה תחתונה

אם תחושת ההגנה קריטית עבורכם, ואתם חייבים חושך מוחלט בחדרי השינה – תריס הגלילה הוא המוצר המתאים. בכל מובן אחר הצלון החיצוני מנצח בנוק-אאוט. מבחינת עלויות, כאשר מדובר בממוצע של בית שלם עם פתחי בגדלים שונים – העלות דומה. הצלון אמנם יקר יותר מהתריס (בעיקר בפתחים הקטנים יותר), אך עלויות ההכנה להתקנתו נמוכות יותר.

כאשר מדובר בבתים קיימים ללא הצללה חיצונית – הצלון הינו הפתרון האופטימלי. התקנתו פשוטה יחסית, וניתן לשלב ארגז איסוף חיצוני מינימליסטי יחסית, באופן פשוט והרמוני יותר לקווי הבית הקיימים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp