כיצד להבטיח שהחלון מפרופיל בלגי ברזל לא יחליד? מה ההבדל בין שיטת הגילוון בהתזת אבץ חם לשיטה הרגילה?

החסרון המשמעותי ביותר של חלונות פרופיל בלגי מברזל הוא הנטייה של ברזל להחליד. חלודה (קורוזיה) הינה תהליך טבעי והדרגתי שעובר הברזל כתוצאה מחשיפה למים ולחמצן שבאוויר. החלודה של הברזל הופכת אותו לחומר פריך ומכרסמת בו. לכן תהליך זה הינו הרסני למוצרים שעשויים מברזל.

 

תנאי האקלים בישראל (הלחות והחום), והקרבה לים (מליחות) מאיצים את תהליכי החלודה, כך שאפילו מוצרי ברזל שעברו תהילכי הגנה כגון צביעה או גילוון רגיל, מחלידים עם השנים.

כיצד ניתן למנוע חלודה בברזל

ניתן למנוע את תהליך הקורוזיה באמצעות מספר תהליכים. שילובם יקנה עמידות טובה יותר לשנים רבות יותר. הגנה טובה תכלול ציפוי הברזל בשכבת אבץ דקה ועליה מספר שכבות של צבע. 

אבץ בהתזה והגנה רב שכבתית נגד חלודה

שיטת גילוון קר “סטנדרטי”

ציפוי הברזל באבץ נקרא גילוון. האבץ הינו מתכת בעלת תכונות אלקטרושליליות ביחס לברזל, ולכן היא מאטה באופן משמעותי את תהליך החלודה של הברזל. הדרך הזולה והנפוצה לצפות את הברזל באבץ היא בתהליך שנקרא אלקטרוליזה. טובלים את הברזל בבריכות עם אבץ מומס במים, ומעבירים זרם חשמלי דרך הברזל. המשיכה החשמלית של יוני האבץ מצמידה את אותם לברזל. החסרון המשמעותי בשיטה זאת הציפוי הדק יחסית שמתקבל, וההצמדות הפחות טובה באזורי הריתוך והחיבורים.
 
 

שיטת גילוון חם

על מנת לפתור בעיה זאת, ניתן לטבול את הברזל באמבט עם אבץ מותך (בטמפרטורות של כ-450 מעלות צלזיוס). תהליך זה מתאים למוצרי ברזל “גסים” יחסית, שהטמפרטורה הגבוהה אינה מעקמת אותם. כמו כן, יש לנגב את שאריות האבץ מהברזל על מנת שלא ישארו “טיפות” אבץ. לכן התהליך רלוונטי יותר למוצרים שאינם מורכבים בצורתם, ושרמת הגימור שלהם אינה קריטית.

 

גילוון חם בשיטת התזת אבץ Spray-Flame

על מנת להשיג את היתרונות של ציפוי באבץ חם, מבלי לפגוע במוצר, ולשמור על רמת גימור מעולה, פותחה שיטה מתוחכמת יותר, ומתקדמת של התזת אבץ מותך על המוצר. אקדח מיוחד ממיס את האבץ באמצעות להבת אש, ומתיז אותו אל פני השטח של הברזל. התזת האבץ מאפשרת שליטה מאד מדוייקת בעובי הציפוי, וכיסוי של משטחי המוצר, לרבות הפינות והחיבורים. כמו-כן שכבת האבץ שנוצרת מחוספסת ואדהסיבית. כך היא מבטיחה ששכבת הצבע שמעליה תצמד בצורה המיטבית למוצר ולא תתקלף.

Zinc Metallizing-Spray Flame
ציפוי הברזל באבץ מותך במפעל תובל - Thermal Spray

הגנה אופטימלית של חלונות פרופיל בלגי נגד חלודה

תובל-מינימל הטמיעה בהצלחה את התהליך המתקדם של ציפוי המוצרים באבץ בשיטת התזת אבץ חם. שיטת ייצור זאת מקנה לחלונות הברזל של תובל יתרון משמעותי בהשוואה לכל שאר היצרנים בישראלחלונות הברזל של תובל (ושאר המוצר שעוברים את התהליך המיוחד) עמידים כנגד חלודה שנים רבות, ושומרים על והנראות המעולה שלהם, גם כאשר הם מותקנים במקומות המאתגרים ביותר: בסמוך לחוף הים, או בחדרי הרחצה הרטובים. ההבדל ניכר במיוחד כאשר משווים חלונות לבנים של תובל עם מוצרים בהירים שעברו תהליכי גילוון רגילים. זאת משום שעל פרופיל בהיר כל נקודת חלודה כתומה ניכרת מאד.

לצד הגילוון המתקדם, וכשכבת הגנה נוספת, תובל צובעת את כל מוצרי הברזל בצביעה רטובה. כאשר מדובר בחלונות פרופיל בלגי המיוצרים באמצעות ריתוכים ושיופים, שיטה זאת איכותית יותר באופן משמעותי בהשואה לצביעה באמצעות אבקות, ומבטיחה את רמת גימור המוצר, האיכותית ביותר.

באמצעות שיטת הגילוןן המיוחדת, תובל מבטיחה לכם את החלונות המינימלסיטים שרק ברזל יודע להציע, מבלי להתפשר על איכויות החומר וביצועי המוצר.

חלונות בלגים לבנים מברזל בתל-אביב, קרוב לים, ללא נקודת חלודה


לקריאה נוספת על שיטת התזת האבץ ויתרונותיה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp